Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy: “Bugün kırılmadıysa yarın kırılacak

Canlı yayına bağlanan deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “İstanbul çevresindeki her deprem artık beklenenbüyük depremin öncüsü” diye konuştu. Ersoy, bölgede son bir ayda yaşanan sismik hareketliliğe dikkat çekti.

İstanbul depremi yaklaşıyor mu? 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depremleri sonrası tüm Türkiye bu sorunun yanıtını ararken, dün Çanakkale’den gelen bir haber endişe yarattı.

Saat 21.38’de merkez üssü Yenice olan bir deprem meydana geldi. 4.9 büyüklüğündeki deprem başta İstanbul, İzmir, Bursa, Tekirdağ gibi birçok ilde hissedildi. Yaşanan sarsıntının ardından ‘İstanbul depremini tetikler mi? İstanbul depreminin öncüsü mü?’ sorularına yanıt ararken, gelen açıklama ise korkuttu.

Bölgede son bir ayda ciddi anlamda sismik bir hareketlenme olduğuna dikkat çeken Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Hazırlıklı olmamız lazım. İstanbul çevresindeki her deprem artık beklenen büyük depremin öncüsü” diye konuştu.

“ENERJİ BİRİKTİ! BİRTAKIM SESLER ÇIKIYOR”

“Depremin meydana geldiği yerin 1953’te kırılan Gönen fayı olduğunu anlıyoruz. Bu çevrede bir şeyler olabilir mi? Bunu çok net söyleyemeyiz ama esas daha kuzeydeki Marmara Denizi’nden 1509 yılından beri kırılmayıp İstanbul’u hırpalayacğı gözüken fayda, hem de güneydeki fayda enerji biriktiğini ve sağından solundan bir takım sesler çıktığını görüyoruz.

İSTANBUL DEPREMİNİN ÖNCÜSÜ

Hazırlıklı olmamız lazım. İstanbul çevresindeki her deprem artık beklenen büyük depremin öncüsü.

“YIKILACAK FAYIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Küçük segmentler kırılıyor ve kırılacak büyük segmente yol açıyorlar. Bir hazırlık aşaması gibi düşünmeli. Yıkılacak büyük fayın önünü açıyor olabilir.

“500 YILDIR SUSKUN! İKİSİ DE KIRILABİLİR”

Bu yüzden bu kırılmaları, daha büyük depremler için bir işaret olarak kabul etmemeiz lazım. Marmara Denizi’nin içinde iki büyük fayımız var. İkisi de kırılabilir. İkisi de 500 yıldır suskun. Bu yüzden hazırlıklı olmamız lazım.

“BUGÜN KIRILMADIYSA YARIN KIRILACAK”

Bu iki fay kırılacak. Bugün kırılmadıysa yarın kırılacaktır.

“SON BİR AYDIR SİSMİK HAREKETLENME VAR”

Buralarda son zamanlarda artan bir sismik hareketi hepimiz takp ediyoruz, fark ediyoruz. Bu çevrenin sağı solu hep kırılmaya başladı. Bu bölgenin nir hareketlenme kazandığını son ay özellikle hepimiz şahit olduk.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x